reklama

Čo s hypotékou po rozchode

Hypotéka je jedným z najväčších záväzkov,aké nás pravdepodobne v živote stretnú.Preto je dôležité myslieť dopredu a všetko si poctivo naplánovať. Sú však veci ktoré si jednoducho nenaplánujete.Jednou z nich je rozchod s partnerom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V dnešnej dobe sú rozchody a rozvody na dennom poriadku. Rozpadávajú sa mnohé partnerské vzťahy aj dlhoročné manželstvá. Každý sa s rozchodom vyrovnáva po svojom a potrebuje rozdielny čas na “zotavenie“. Čo však musíte riešiť takmer okamžite je spoločný záväzok, najčastejšie hypotéka ktorá vám zostala na krku.

U väčšiny partnerských dvojíc vstupujú do úverového vzťahu obaja partneri. Ako žiadateľ a spolužiadateľ, teda rovnocenne. Podmienky za akých hypotéku v banke získate sú výhodnejšie, ak do procesu zatiahnete aj partnera. Banka sa totiž môže spoliehať na dva príjmy, nie jeden. Na podmienky úveru pritom nemá vplyv či ide o manželov, alebo nie. Banka posudzuje vaše príjmy, výdavky, záväzky, vzdelanie, vek a mnoho ďalších faktorov, ktoré môžu mať vplyv na vašu bonitu a schopnosť splácať úver do budúcna.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo ak sa situácia zmení ?

Príde rozchod a partneri už nechcú žiť spolu v jednej domácnosti ?

Pozrime sa na tri možné scenáre.

O nehnuteľnosť majú záujem obaja

To že sa s partnerom neviete dohodnúť v podstate banku nezaujíma. Dôležité je aby sa úver splácal. Ak sa úver spláca riadne a načas, tak ako je stanovené v podmienkach úverovej zmluvy, banka nezasahuje.

Nehnuteľnosť chce jeden z partnerov

Ak by jeden z partnerov mal záujem o dom či byt aj naďalej, nie je potrebná nová zmluva.Na základe žiadosti o zmenu zmluvných podmienok sa spraví dodatok k úverovej zmluve a jeden z partnerov môže v úverovom vzťahu pokračovať. Za zmenu na hypotekárnom úvere zaplatíte rozdielne podľa toho v ktorej z nich máte svoj záväzok. Nový dlžník však musí byť dostatočne bonitný. Jednou z možností na zvýšenie jeho solventnosti pre banku môže byť pristúpenie spoludlžníka, napríklad nového partnera.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ani jeden z partnerov nemá záujem o nehnuteľnosť

Ďalšou možnosťou je informovať sa o aktuálnom zostatku na vašom úvere. Ideálne je ak je nižší ako hodnota vašej nehnuteľnosti. Banku požiadať o predčasné splatenie a predať nehnuteľnosť za trhovú cenu. Výhodou je, že sa vyplatíte zo záväzku a zostávajúce peniaze si rozdelíte. Nevýhodou je, že obaja sú bez nehnuteľnosti a teda pravdepodobne si budú hľadať nové bývanie alebo sa vrátia bývať napríklad k rodičom, čo pre mnohých nie je úplne ideálna predstava.

Najdôležitejšie je, aby aj v období krízy vzťahu, definitívneho odlúčenia či obdobia keď ani jeden z partnerov nemá jasno či má záujem o nehnuteľnosť, bol úver splácaný tak ako to určujú podmienky úverovej zmluvy. Najhoršiu variantu predstavuje prestať platiť a nekomunikovať s bankou. To sa vám môže vypomstiť. Ak by ste úver nesplácali dlhšiu dobu, banka ho začne vymáhať súdne. Na základe záložného práva vám môže nehnuteľnosť dokonca odobrať. Navyše by ste skončili s negatívnym zápisom v úverovom registri, čo by vám skomplikovalo cestu k ďalšiemu úveru.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak sa aj dostanete do problémov pri splácaní, vždy treba komunikovať s bankou resp. finančným spostredkovateľom. Snažiť sa nájsť vhodné riešenie. Dá sa dohodnúť na znížení splátok, predĺžení, nájsť človeka, ktorý by bol ochotný prevziať vašu hypotéku či nehnuteľnosť čo najvýhodnejšie predať.

Martin Kupec

Martin Kupec

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nezávislý finančný konzultant.Mojou špecializáciou je finančné plánovanie.Vo svojom blogu sa venujem najmä analýze a porovnávaniu finančných produktov. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu