Čo s hypotékou po rozchode

Autor: Martin Kupec | 19.8.2016 o 17:46 | Karma článku: 2,09 | Prečítané:  660x

Hypotéka je jedným z najväčších záväzkov,aké nás pravdepodobne v živote stretnú.Preto je dôležité myslieť dopredu a všetko si poctivo naplánovať. Sú však veci ktoré si jednoducho nenaplánujete.Jednou z nich je rozchod s partnerom.

V dnešnej dobe sú rozchody a rozvody na dennom poriadku. Rozpadávajú sa mnohé partnerské vzťahy aj dlhoročné manželstvá. Každý sa s rozchodom vyrovnáva po svojom a potrebuje rozdielny čas na “zotavenie“. Čo však musíte riešiť takmer okamžite je  spoločný záväzok, najčastejšie hypotéka ktorá vám zostala na  krku.

U väčšiny partnerských dvojíc vstupujú do úverového vzťahu obaja partneri. Ako žiadateľ a spolužiadateľ, teda rovnocenne. Podmienky za akých hypotéku v banke získate sú výhodnejšie, ak do procesu zatiahnete aj partnera. Banka sa totiž môže spoliehať na dva príjmy, nie jeden. Na podmienky úveru pritom nemá vplyv či ide o manželov, alebo nie. Banka posudzuje vaše príjmy, výdavky, záväzky, vzdelanie, vek a mnoho ďalších faktorov, ktoré môžu mať vplyv na vašu bonitu a schopnosť splácať úver do budúcna.

Čo  ak sa situácia zmení ?

Príde rozchod a partneri už nechcú žiť spolu v jednej domácnosti ?

Pozrime sa na tri možné scenáre.

O nehnuteľnosť majú záujem obaja

To že sa s partnerom neviete dohodnúť v podstate banku nezaujíma. Dôležité je aby sa úver splácal. Ak sa úver spláca riadne a načas, tak ako je stanovené v podmienkach úverovej zmluvy, banka nezasahuje.

Nehnuteľnosť chce jeden z partnerov

Ak by jeden z partnerov mal záujem o  dom  či byt aj naďalej, nie je potrebná nová zmluva.Na základe žiadosti o zmenu zmluvných podmienok sa spraví dodatok k úverovej zmluve a jeden z partnerov môže v úverovom vzťahu pokračovať. Za zmenu na hypotekárnom úvere zaplatíte rozdielne podľa toho v ktorej z nich máte svoj záväzok. Nový dlžník však musí byť  dostatočne bonitný. Jednou z možností na zvýšenie jeho solventnosti pre banku môže byť pristúpenie spoludlžníka, napríklad nového partnera.

Ani jeden z partnerov nemá záujem o nehnuteľnosť

Ďalšou možnosťou je informovať sa o aktuálnom zostatku na vašom úvere. Ideálne je ak je nižší ako hodnota vašej nehnuteľnosti. Banku požiadať o predčasné splatenie a predať nehnuteľnosť za trhovú cenu. Výhodou je, že sa vyplatíte zo záväzku a zostávajúce peniaze si rozdelíte. Nevýhodou je, že obaja sú bez nehnuteľnosti a teda pravdepodobne si budú hľadať nové bývanie alebo sa vrátia bývať napríklad k rodičom, čo pre mnohých nie je úplne ideálna predstava.

 

Najdôležitejšie je, aby aj v období krízy vzťahu, definitívneho odlúčenia či obdobia keď ani jeden z partnerov nemá jasno či má záujem o nehnuteľnosť, bol úver splácaný tak ako to určujú podmienky úverovej zmluvy. Najhoršiu variantu predstavuje prestať platiť a nekomunikovať s bankou. To sa vám môže vypomstiť. Ak by ste úver nesplácali dlhšiu dobu, banka ho začne vymáhať súdne. Na základe záložného práva vám môže nehnuteľnosť dokonca odobrať. Navyše by ste skončili s negatívnym zápisom v úverovom registri, čo by vám skomplikovalo cestu k ďalšiemu úveru.

 

Ak sa aj dostanete do problémov pri splácaní, vždy treba komunikovať s bankou resp. finančným spostredkovateľom. Snažiť sa nájsť vhodné riešenie. Dá sa dohodnúť na znížení splátok, predĺžení, nájsť človeka, ktorý by bol ochotný prevziať vašu hypotéku či nehnuteľnosť čo najvýhodnejšie predať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Verejný nepriateľ Soros. Ako Orbán decimuje kritikov a ničí mimovládky

Maďarský premiér si spravil agendu z útokov na migrantov, médiá aj zahraničné organizácie. Vzoprieť sa mu vie málokto.

KOMENTÁRE

Maďari sa už inak ako smiechom brániť nevedia

Antiorbánovský front sa ocitol v situácii, keď vysvetľovanie stratilo význam.


Už ste čítali?